Centralia Fireside Guard

Follow Us On:

Panthers named to All-conference team

Posted on Friday, November 1, 2019 at 7:59 am

Several, 13 members of the 2019 Centralia Panthers football team made the All Clarence Cannon Conference team.

Panther seniors celebrating marking their conference championship.

They are: Offense:
John Durant, 1st team all purpose
Luke Hunter, 1st team RB
Hunter King, 1st team OL (unanimous)
Grafton Littrell, 2nd team RB
Jake Freidel, 2nd team WR
Sam Lynn, 2nd team OL
Wes Redington, HM OL

Defense:
Trevor Bodine, 1st team DL (unanimous) – Defensive Player of the Year
Grafton Littrell, 1st team OLB/DE (unanimous)
Beau Gordon. 1st team ILB
Max Hunter, 1st team DB
Alex Arends, 2nd team DL
Trey Brown, 2nd team DE
AJ Hombs, 2nd team DB

Special teams:
Jake Freidel, 1st team punter and kicker (unanimous)

Here is the complete list:

Quarterback 1st Team *Sr. Blake Claas Macon 2nd Team Sr. Corder Lehenbauer Palmyra Running Back 1st Team *Sr. Caleb Lapsley Clark County *Sr. Keenan Batsell Monroe City Jr. Luke Hunter Centralia 2nd Team Sr. Daniel Burke South Shelby Sr. Dakota Compton Palmyra Sr. Grafton Littrell Centralia Honorable Mention Jr. Trace Alexander Brookfield Wide Receiver 1st Team *So. Chrisjen Riekeberg Macon Sr. Dylan Schroeder Highland 2nd Team Sr. Jake Freidel Centralia Sr. Garrett Blaise Macon Tight End 1st Team Jr. Abe Haerr Palmyra 2nd Team Sr. Dalton McAfee Monroe City Offensive Line 1st Team *Sr. Hunter King Centralia *Sr. Caden Phillips Macon Sr. Trevor Schorr Clark County Sr. Cason Wilt South Shelby Sr. Max Hays Monroe City 2nd Team Sr. Kole Dietrich Palmyra Jr. Sam Lynn Centralia Sr. Jaden Bethel Clark County Sr. Danny Dennison Monroe City Sr. Jeremy Williams Brookfield Honorable Mention Sr. Wesley Reddington Centralia All Purpose 1st Team Sr. John Durant Centralia 2nd Team Sr. Antwuan Battle Monroe City Punter 1st Team *Sr. Jake Freidel Centralia 2nd Team So. Chrisjen Riekeberg Macon Offensive Player of the Year Sr. Caleb Lapsley Clark County

 

Defensive Line 1st Team *Sr. Trevor Bodine Centralia Sr. Caden Phillips Macon Sr. Nick Gray Clark County 2nd Team Jr. Weston King Palmyra Sr. Alex Arends Centralia Sr. Mason Shuler South Shelby So. Austin Tucker Brookfield Defensive End/Outside Linebacker 1st Team *Sr. Grafton Littrell Centralia *Sr. Spencer Gregory Clark County Sr. Dalton McAfee Monroe City 2nd Team Sr. Guy Timbrook South Shelby Sr. Trey Brown Centralia Sr. Mason Scholl Palmyra Honorable Mention Sr. Luke Woutzke South Shelby Inside Linebacker 1st Team So. Beau Gordon Centralia Sr. Trevor Schorr Clark County Sr. Cason Wilt South Shelby 2nd Team Jr. Peyton Timbrook Palmyra Jr. Trace Alexander Brookfield Sr. Elijah Mead Highland Honorable Mention Sr. Dylan Redd Palmyra Sr. Dominic Mitchell Macon Fr. Keaton Pennewell Monroe City Sr. Tanner Elam Clark County Defensive Back 1st Team *Sr. Caleb Lapsley Clark County Sr. Blake Claas Macon Sr. Cooper Hinkle Palmyra Jr. Max Hunter Centralia 2nd Team So. Joshua Talton Monroe City Jr. Gabe Hunziker Clark County Jr. A.J. Hombs Centralia Sr. Daniel Burke South Shelby Honorable Mention Sr. Blayde Meany Highland Kicker 1st Team Sr. Jake Freidel